Tapahtumakalenteri

« Helmikuu 2012 »
M T K T P L S
5 30 31 1 2 3 4 5
6 6 7 8 9 10 11 12
7 13 14 15 16 17 18 19
8 20 21 22 23 24 25 26
9 27 28 29 1 2 3 4

Uusimmat kuvat

Uusimmat kirjoitukset

Satunnainen kuva

Seurakuntavaaleihin valmistaudutaan

Lauantai 28.8.2010 klo 0:36


Kaikkia Hämeen piirin kuntia, kuten koko Suomea koskeva asia syksyn aikana ovat seurakuntavaalit, jotka pidetään 14.-15.11.2010.

Kokoomus on lähtenyt rakentamaan ehdoslistoja teemalla Kuunteleeko kirkko? Hyvin valittu nimi listalle, koska se noudattelee samaa linjaa kuin muutkin vaalimme viime aikoina. Haluamme kuulla mitkä asiat ovat kuntalaisille, suomalaisille ja tässä tapauksessa seurakuntalaisille tärkeitä. Seurakuntien luottamustoimissa päätetään meille kaikille tavallisille ihmisille tärkeistä asioista. On tärkeää, että listoille löydetään ehdokkaitta eri ikäluokista, ammattiryhmistä sekä erilaisissa elämäntilainteissa elävistä perheellisistä, "sinkkuna" eläviä unohtamatta.

kuunteleeko-kirkko-oikea.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 



Kaikissa seurakunnissa on ehdokaslistat seurakuntaneuvostoa sekä kirkkovaltuustoa varten. Kirkkoneuvoston edustajat valitaan myöhemmin vaaleissa valituiksi tulleista eri ehdokaslistojen edustajista. Lahdessa yhteinen kirkkovaltuusto koostuu neljän eri seurakunnan jäsenistä, samoin kirkkoneuvosto. Seurakuntaneuvosto sen sijaan valitaan jokaiseen seurakuntaan Keski-Lahteen, Launeelle, Joutjärvelle ja Salpausselälle omansa.

Näissä vaaleissa pääsevät ensimmäistä kertaa äänestämään myös nuoret, jo 16 vuotta täyttäneet. Ehdokkaiden sen sijaan tulee olla täysi-ikäisiä eli vähintään 18 vuotiaita. Nuoria toivotaankin löytyvän ehdokkaiksi runsaasti, koska heidän sanansa tulee siten parhaiten kuulluksi kirkollisista asioista päätettäessä. 

Keski-Lahden seurakuntaneuvoston nykyisen luottamushenkilöt päättivät tehdä kirkolliset luottamustoimet tutummiksi ihmisille olemalla seurakuntavaalien merkeissä Lahdessa syyskuun markkinapäivänä, 1.9. kello 8.00-15.00 välisen ajan torilla. Teltalla on tarkoitus kertoa seurakuntaneuvoston ja yhteisen kirkkovaltuuston tehtävistä, kokoontumistiheydestä sekä muista aiheeseen liittyvistä asioista. Tapahtuman tavoite on myös kannustaa uusia ihmisiä lähtemään ehdokkaaksi seurakuntiemme listoille, ellei ole sitä vielä sitä ennen tehnyt. Yhtenä ehdokaslistana on siis Kokoomuksen ja sitoutumattomien ehdokkaiden Kuunteleeko kirkko?

Kaikkien neljän lahtelaisen evankelisluterilaisen seurakunnan valitsijayhdistysten listat ovat Kokoomuksen Lahden Kunnallisjärjestön toimistossa, Rautatienkatu 19 A, 3. kerros, jossa voi toimiston aukioloaikoina käydä tarjoutumassa ehdokkaaksi kirkkovaltuustoon ja/tai seurakuntaneuvostoon.
Toimiston yhteystiedot löytyvät osoitteesta www.lahdenkokoomus.fi


Aktiivista syksyä!

Merja Vahter

merja.vahter@lahti.fi
www.merjavahter.fi

 


Kommentoi kirjoitusta

Kommentti:*

Nimi:*

Kotisivun osoite:

Sähköpostiosoite:

Lähetä tulevat kommentit sähköpostiini: